Jakie funkcje sprawuje kapitan?

Tak naprawdę w każdym drużynowym sporcie znajdziemy funkcję kapitana drużyny. Oprócz zdolności przywódczych i motywowania współzawodników do działania, kapitan pełni również inne funkcję.

Kapitan w koszykówce

Osoba wyznaczona do pełnienie funkcji kapitana w protokole meczu zawsze jest wyraźnie zaznaczony. Oprócz numeru zawodnika i jego nazwiska, w tabeli zawsze znajdziemy oznaczenie kapitana poprzez dopisanie litery „C” lub „CAP”; zazwyczaj obok nazwiska zawodnika.

Kapitan jako jedyny ma możliwość bezpośredniego zwrócenia się do sędziów. Ważne jest jednak zachowanie trzech warunków, aby kapitan mógł uzyskać potrzebną mu informację. Przede wszystkim musi zachowywać się w sposób uprzejmy; wydawać by się mogło że to powszechna zasada kontaktów międzyludzkich, jednak w sporcie gdy mamy do czynienia z ogromnymi emocjami, czasem ciężko zachować spokój. Ważne jest również aby zegar czasu gry był zatrzymany, a piłka nie była w grze- tak zwana martwa piłka.

W przypadku protestu drużyny, kapitan zwraca się do głównego sędziego i składa podpis w protokole meczu. Również to kapitan w razie dyskwalifikacji trenera, zajmuje jego miejsce jeśli asystent trenera nie jest w stanie.