Puchary: FIBA Europe Cup

Trofeum, o które walczą drużyny podczas rozgrywek Ligi Mistrzów FIBA. Są trzecie w kolejności prestiżu i ważności, zaraz po Eurolidze oraz EuroCup. Jak dokładnie wyglądają zmagania o trofeum FIBA Europe Cup?

Wstępne eliminacje

Pierwszym etapem rozgrywek w lidze są Kwalifikacje. Bierze w nich udział 16 klubów, które wybierane są na podstawie wyników w rodzimych ligach narodowych. Drużyny biorą udział w dwóch rundach rozgrywek, rozgrywając dwumecze. W drugiej rundzie rozgrywki prowadzą ze sobą zwycięskie drużyny z poprzedniej rundy. W ten sposób z 16 klubów wyłonionych zostaje 4, które rozpoczynają walkę w kolejnym etapie.

Do sezonu zasadniczego zakwalifikowane zostają 4 zwycięskie drużyny rundy kwalifikacji oraz 28 klubów bezpośrednio awansowanych ze względu na wyniki w ligach narodowych. Łącznie 32 drużyny zostają podzielone na 8 koszyków, drużyny rozgrywają pomiędzy sobą mecze oraz spotkania rewanżowe. Ważnym aspektem przy dzieleniu zespołów jest to, że drużyny z jednego kraju nie mają szans spotkać się podczas rozgrywek sezonu zasadniczego. W sezonie 2020/2021 jedynym wyjątkiem są drużyny tureckie, których zakwalifikowało się aż pięć.

Rozgrywki finałowe

Do fazy Playoff dostaje się 16 drużyn, które zajęły w swoich grupach miejsca od 1 do 4. Zanim rozpoczną się rozgrywki 1/8 finału, organizatorzy losują pary drużyn, które zmierzą się ze sobą. Ważne jest przy tym, aby nie połączyć ze sobą drużyn awansujących z jednej grupy. Drużyny grają ze sobą do dwóch zwycięstw. Wyłonione w ten sposób zespoły rozpoczynają zmagania w ramach 1/4 finału.

Do Final Four przechodzą zwycięzcy 1/4 finału. Starcia najlepszej czwórki trwają trzy dni, przed których naprzeciw siebie stają wylosowane pary. Każdy duet rozgrywa ze sobą mecz, którego zwycięzca stanie do walki w finale, a przegrany do rywalizacji o brąz.

Polacy w rywalizacji

Zespołem, który zaszedł najdalej w rywalizacji Ligi Mistrzów FIBA jest Stelmet Enea BC Zielona Góra. Zespołowi w sezonie 2017/2018 dojść aż do 1/8 finału. W sezonie 2020/2021 Anwil Włocławek dotarł do I rundy eliminacji, wcześniej w sezonach 2019/2020 oraz 2018/2019 dochodzili jedynie do fazy grupowej.

Z kolei Legia Warszawa dotarła najdalej do II rundy eliminacyjnej podczas rozgrywek w sezonie 2019/2020. Polski Cukier Toruń, znani powszechnie jako Twarde Pierniki znaleźli się za to w III rundzie kwalifikacji podczas sezonu 2018/2019. W kolejnym zaś dotarli jedynie do fazy grupowej.