Historia koszykówki: Women’s National Basketball Association

Kobiece sekcje sportów zazwyczaj cieszą się mniejszą popularnością, niż jej męskie odpowiedniki. Być może stąd wynika prawie pięćdziesiąt lat różnicy pomiędzy powstaniem NBA a WNBA. Warto jednak zapoznać się z historią i obecnymi drużynami rozgrywającymi w Women’s National Basketball Association. Niezależnie od spotu, drużyny męskie i żeńskie odznaczają się innym stylem gry. Jest to zawsze ciekawa odmiana, od śledzenia poczynań naszej ulubionej drużyny, zobaczenie jak rozgrywki wyglądają w innej lidze z zupełnie nowymi zawodnikami.

Warto również wspomnieć o niezwykle zdolnych polskich zawodniczkach, które przez lata brały udział w rozgrywkach ligi WNBA. Mowa tu oczywiście o Małgorzacie Dydek, Krystynie Szymańskiej-Larze, Agnieszce Bibrzyckiej oraz Ewelinie Kobryn.

Powstanie ligi

Jak już pisałam we wcześniejszym artykule o powstaniu National Basketball Association. 3 sierpnia 1949 dokonano fuzji Basketball Association of America z National Basketball League, tworząc istniejącą do dziś NBA. Na kobiecy odpowiednik ligi, przyjdzie jednak poczekać, prawie do końca millenium.

24 kwietnia 1996 roku zarząd NBA oficjalnie wyraził zgodę na utworzenie Women’s National Basketball Association. Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono tą decyzję obecne były trzy zawodniczki: Rebecca Lobo, Lisa Leslie oraz Sheryl Swoopes. Będą to również jedne z pierwszych osób, które podpiszą kontrakty z WNBA. Konkurencją nowej ligi miała być powstała kilka miesięcy później American Basketball League. ABL jednak zakończy swoją działalność podczas sezonu 1998-1999.

Podczas inauguracji ligi, w skład WNBA weszło osiem drużyn: Charlotte Sting, Cleveland Rockers, Houston Comets, New York Liberty, Los Angeles Sparks, Phoenix Mercury, Sacramento Monarchs, oraz Utah Starzz. W kolejnych latach dodane zostaną kolejne drużyny; W roku 1998 do ligi dołączy Detroit Shock oraz Washington Mystics, a rok później również Orlando Miracle oraz Minnesota Lynx.

Najlepsze drużyny WNBA

W rankingu mistrzowskich drużyn ligi na czele znajdziemy trzy drużyny, które czterokrotnie zdobyły mistrzostwo. Rozwiązany w 2008 zespół Hudson Comets bronił tytuł co sezon od pierwszych rozgrywek WNBA  w 1997 roku. Komety wygrały każdy finał w którym się znalazły. Również czterokrotny finalista oraz zwycięzca w latach 2004, 2010, 2018 oraz 2020 to Seattle Storm. Minnesota Lynx najwięcej razy brały udział w finałach, aż sześciokrotnie. Zwycięstwo osiągnęły cztery razy, w 2011, 2013, 2015 oraz 2017. 

Obecnym mistrzem ligi jest drużyna Chicago Sky, która walczyła w finale po raz drugi. Po raz pierwszy w 2014, jednak przegrała wówczas z Phoenix Mercury.