Pozycje w koszykówce: Rzucający obrońca

Rzucający obrońca to dopełnienie rozgrywającego. Normalnie jego zadaniem jest zdobywanie punktów, jednak w razie potrzeby jest w stanie przejąć obowiązki rozgrywającego. Wśród znanych rzucających obrońców znajdują się nazwiska między innymi Michaela Jordana, Kobe Bryanta czy Andrzeja Pluty.

Rzucający obrońca

Podobnie jak rozgrywający, jest jednym z niższych zawodników w zespole. Jego najsilniejszą zaletą jest zdolność do zdobywania wysokopunkwowanych rzutów. Poza tym dzięki swojej zwinności i szybkości jest jednym z trudniejszych zawodników do krycia.

Oprócz zdolności do zdobywania punktów, rzucający obrońca wyróżnia się bardzo sprawnym i szybkim kozłowaniem oraz równie szybkimi i celnymi podaniami. Precyzja to zazwyczaj drugie imię najlepszych zawodników występujących na tej pozycji. Kolejną niezwykle ważną cechą jest wybitna zwinność i unikanie zasłon przeciwników. Szczególnie przydatna jest również umiejętność przechwytywania piłki.

Rzucający obrońca musi więc oprócz niezwykłej kondycji i umiejętności fizycznych wykazywać się umiejętnościami taktycznymi i szybkim myśleniem.